Przejdź do głównej treści

Zarządzanie bólem

Przezskórna stymulacja nerwów (TENS) a elektrostymulacja mięśni (EMS)

Przezskórna stymulacja nerwów (TENS) a elektrostymulacja mięśni (EMS) Te dwie techniki służą do łagodzenia bólu poprzez zastosowanie prądu elektrycznego. Istnieją jednak pewne różnice między nimi, które warto poznać, aby wybrać najbardziej odpowiednie leczenie. Czym jest przezskórna stymulacja nerwów (TENS)? Stymulacja nerwów jest techniką, której celem jest łagodzenie bólu przy użyciu prądu elektrycznego.

Dowiedz się więcej

Przezskórna stymulacja nerwów (TENS) a elektrostymulacja mięśni (EMS)


Te dwie techniki służą do łagodzenia bólu poprzez zastosowanie prądu elektrycznego. Istnieją jednak pewne różnice między nimi, które warto poznać, aby wybrać najbardziej odpowiednie leczenie.

Czym jest przezskórna stymulacja nerwów (TENS)?

Stymulacja nerwów jest techniką, której celem jest łagodzenie bólu przy użyciu prądu elektrycznego. Przezskórna stymulacja nerwów (ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, TENS) polega na wysyłaniu krótkich impulsów elektrycznych o niskim napięciu do określonego nerwu za pośrednictwem elektrod umieszczonych na skórze w celu modyfikacji sposobu, w jaki neurony wysyłają sygnały i zapobiegania dotarciu sygnałów bólowych do mózgu.

Czym jest elektrostymulacja mięśni (EMS)?

Elektrostymulacja jest techniką, która służy do stymulacji mięśni za pomocą prądu elektrycznego w celu osiągnięcia określonego efektu. Elektrostymulacja mięśni (ang. Electrical Muscle Stimulation, EMS) polega na dostarczaniu do mięśnia krótkich impulsów elektrycznych o niskim napięciu za pośrednictwem elektrod umieszczonych na skórze w celu wywołania kurczenia się mięśnia. Taki skurcz mięśnia może mieć dwa bardzo różne cele: po pierwsze ma łagodzić stan zapalny, a po drugie wzmocnić mięsień bez angażowania układu nerwowego, co pozwala uniknąć bólu i zmęczenia.

Sposób działania aparatów EMS i TENS

Aparat TENS, również znany jako elektrostymulator TENS lub stymulator nerwów, składa się z generatora impulsów elektrycznych podłączonego do elektrod umieszczonych na skórze. Działa poprzez dostarczanie krótkich impulsów elektrycznych w celu stymulacji mechanizmów powodujących ból. Aparaty TENS pracują na trzy różne sposoby:

  • Blokują przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu.

  • Stymulują produkcję endorfin (które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi).

  • Poprawiają krążenie krwi.

Aparat EMS działa mniej więcej w ten sam sposób. Składa się również z generatora impulsów elektrycznych podłączonego do elektrod, które umieszcza się na skórze wokół mięśnia poddawanego terapii. Jego działanie również polega na wysyłaniu krótkich impulsów elektrycznych, które tym razem dostarczane są bezpośrednio do mięśnia, powodując jego kurczenie się. Mięsień kurczy się i rozluźnia wielokrotnie, co pomaga poprawić krążenie krwi, a to z kolei ma na celu:

  • rozluźnienie mięśnia

  • zmniejszenie stanu zapalnego

  • zapobieganie atrofii mięśnia

  • przyspieszenie gojenia się mięśnia

  • stymulowanie rozwoju mięśnia.

Aparat EMS czy TENS: który wybrać?

Aparaty TENS stosuje się do łagodzenia bólu nerwów, mięśni lub stawów, który często ma charakter przewlekły i przybiera różne formy, w tym zapalenia stawów, bólu pleców, bólu stóp, skurczów okołoporodowych lub bólu pooperacyjnego. Dzięki wyspecjalizowanym aparatom TENS można łagodzić ból migrenowy.

Aparaty EMS są natomiast wykorzystywane do rozluźniania lub wzmacniania mięśni, na przykład w przypadkach skurczu mięśni, słabego krążenia krwi (szczególnie w obszarze pleców i karku), zaniku mięśni po chorobie lub jako część rehabilitacji po urazie. Dlatego też są one częściej polecane do łagodzenia bólu mięśni. Również sportowcy używają czasami metody EMS w celu szybszego powrotu do zdrowia po kontuzji, ponieważ stymulacja elektryczna mięśni umożliwi im (od)budowanie ich bez zbytniego obciążenia oraz ćwiczenie tych partii mięśni, które w określonej sytuacji nie mogą być intensywnie wykorzystywane.

Podstawowa różnica

Aparaty do przezskórnej stymulacji nerwów (TENS) stymulują nerwy wyłącznie w celu uśmierzania bólu, natomiast aparaty do elektrostymulacji mięśni (EMS) mają za zadanie stymulować mięśnie w celu ich wzmocnienia i rehabilitacji.

Dlatego też zaleca się, aby do łagodzenia nerwobólu stosować urządzenie wykorzystujące stymulację przezskórną (TENS), która stanowi połączenie metody TENS z terapią ciepłem, np. aparat OMRON HeatTens. Natomiast jeśli poszukujesz metody rehabilitacji mającej na celu uwolnienie od bólu mięśni lub ich wzmocnienie, na przykład w ramach programu treningowego, radzimy wybrać aparat do elektrostymulacji mięśni (EMS).


Źródła:

StressNoMore (2012). TENS vs EMS — Which is right for you? Na podstawie: http://www.stressnomore.co.uk/blog/tens-vs-ems-which-is-right-for-you

Perterson, A. (2016). What the difference between TENS and EMS? Na podstawie: http://www.tensunits.com/blog/2016/08/16/whats-difference-tens-ems/

American Medical Society for Sports Medicine (2017). TENS vs EMS. Na podstawie: http://beginnertriathlete.com/cms/article-detail.asp?articleid=2835

Horde, P. Przezskórna stymulacja nerwów — wskazania i korzyści (fr. Neurostimulation électrique transcutanée – indications et bienfaits). Na podstawie: http://sante-medecine.journaldesfemmes.fr/faq/67891-neurostimulation-electrique-transcutanee-indications-et-bienfaits#q=neurostimulation+%C3%A9lectrique+transcutan%C3%A9e&cur=1&url=%2F

Wybierz maksymalnie 2 produkty.