Skip to main content

Leczenie nebulizacją

Nebulizatory i inhalatory — czym się różnią?

Nebulizatory i inhalatory — czym się różnią? Na rynku dostępnych jest wiele różnych nebulizatorów i inhalatorów, co oznacza, że czasami trudno jest zorientować się w ofercie i dokonać właściwego wyboru. Prezentujemy krótki przewodnik, który pomoże lepiej sklasyfikować omawiane tutaj urządzenia do inhalacji. Inhalatory i nebulizatory stosuje się do dwóch różnych typów inhalacji.

Dowiedz się więcej

Na rynku dostępnych jest wiele różnych nebulizatorów i inhalatorów, co oznacza, że czasami trudno jest zorientować się w ofercie i dokonać właściwego wyboru.

Prezentujemy krótki przewodnik, który pomoże lepiej sklasyfikować omawiane tutaj urządzenia do inhalacji.

Inhalatory i nebulizatory stosuje się do dwóch różnych typów inhalacji.

Inhalatory służą do inhalacji suchej. W przypadku tego typu inhalacji substancja czynna jest wdychana w postaci proszku zawieszonego w powietrzu.

Zaletą tego typu inhalacji jest podawanie zawsze bardzo dokładnie określonej dawki.

Wadą inhalatorów jest konieczność precyzyjnego skoordynowania wdechu z fazą uwolnienia leku i zapewnienie jego właściwego stosowania. Dlatego inhalatory są mniej odpowiednie dla niemowląt i małych dzieci.

Inhalacja sucha jest najczęściej stosowana podczas leczenia astmy do podawania substancji czynnych rozszerzających oskrzela oraz leków o działaniu przeciwzapalnym.

W formie inhalatorów dostępne są również leki przeciwastmatyczne i przeznaczone do terapii innych przewlekłych chorób dolnych dróg oddechowych, często stosowane podczas ataku astmy.

Nebulizatory są stosowane do inhalacji płynu. Inhalowany aerozol można uzyskać z wykorzystaniem różnych technik.

W zależności od stosowanej technologii rozróżnia się nebulizatory ultradźwiękowe, pneumatyczne (lub kompresorowe) i siateczkowe. Substancja czynna jest wdychana w postaci maleńkich kropelek. Można uzyskać kropelki o dokładnie ustalonej wielkości, optymalnie dostosowane w celu dotarcia do górnych, środkowych i dolnych dróg oddechowych.

Stąd nebulizatory są odpowiednie do leczenia szerokiego zakresu chorób układu oddechowego.

W przypadku nebulizatorów nie jest wymagana znajomość specjalnych technik oddechowych i ich zaletą jest możliwość stosowania maski. Dlatego nebulizatory są szczególnie odpowiednie dla małych dzieci i niemowląt.

Wadą tej metody jest fakt, że podanie tej samej ilości substancji czynnej, w porównaniu z inhalatorem, trwa znacznie dłużej.


Źródła:

Almond, S. Jak prawidłowo wykonywać inhalacje u dzieci z astmą? (niem. Wie inhalieren Kinder mit Asthma richtig?). Na podstawie: https://www.kinder-asthma.com/wie-inhalieren-kinder-mit-asthma-richtig/

Richtig Inhalieren (2018). Rodzaje inhalatorów z objaśnieniem sposobu działania (niem. Arten von Inhalatoren mit Erklärung der Funktionsweise). Na podstawie: https://www.richtig-inhalieren.de/ratgeber-inhalieren/arten-von-inhalatoren-mit-erklaerung-funktionsweise/

Wybierz maksymalnie 2 produkty.