Skip to main content

Bóle ciała

Ból pleców: rodzaje, przyczyny i leczenie

Ból pleców: rodzaje, przyczyny i leczenie Uważa się go za „chorobę stulecia”, ponieważ jeśli wierzyć badaniom, nie mniej niż 80% populacji będzie w pewnym momencie życia cierpieć z powodu bólu pleców. Określenie „ból pleców” obejmuje szereg problemów, takich jak lumbago, przewlekłe bóle w dolnej części pleców, rwa kulszowa i wypadające dyski.

Dowiedz się więcej

Ból pleców: rodzaje, przyczyny i leczenie

Uważa się go za „chorobę stulecia”, ponieważ jeśli wierzyć badaniom, nie mniej niż 80% populacji będzie w pewnym momencie życia cierpieć z powodu bólu pleców. Określenie „ból pleców” obejmuje szereg problemów, takich jak lumbago, przewlekłe bóle w dolnej części pleców, rwa kulszowa i wypadające dyski. Wszystkie te problemy mają jedną wspólną cechę — ból umiejscowiony jest w kręgosłupie. Dlatego też ból pleców może mieć wiele przyczyn.

Rodzaje bólu pleców

Ból pleców można podzielić na trzy grupy. Jeśli ból jest zlokalizowany w górnej części pleców lub w szyi (kręgosłup szyjny), jest on znany w medycynie jako nerwoból szyjny. Jeśli ból jest umiejscowiony w dolnej części pleców, w okolicy kręgów lędźwiowych, nazywa się go bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub bólem krzyża. Natomiast jeśli ból pojawia się w pośrodku pleców, w okolicy kręgów piersiowych, nazywa się go bólem kręgosłupa w odcinku piersiowym lub bólem środkowej część pleców.

Nerwoból szyjny (ból szyi) odczuwa się w odcinku szyjnym kręgosłupa. Z reguły zanika on w ciągu kilku dni i często jest kojarzony z nieprawidłową postawą lub stresem.

Ból krzyża odczuwa się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i może on uniemożliwiać wykonanie najmniejszego ruchu. Jest spowodowany głównie nagłymi lub długotrwałymi ruchami, albo zbyt długim pozostawaniem w tej samej pozycji. Jest to najczęstszy rodzaj bólu pleców.

Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym lub środkowej część pleców, który jest szczególnym przedmiotem tego artykułu, odczuwa się pośrodku pleców aż do podstawy szyi, w okolicy kręgów piersiowych. Odcinek piersiowy kręgosłupa, który pełni funkcję konstrukcji nośnej dla klatki piersiowej, składa się z kręgów o mniejszej ruchomości niż inne, a każdy problem w tym obszarze może powodować ból, a także odczucie sztywności lub ograniczenia ruchów.

Oprócz tego można również wyodrębnić dwa inne, bardzo powszechne rodzaje bólu:

Ból spowodowany wypadającym dyskiem (przepukliną dysku): dotyczy on krążków międzykręgowych, które nadają kręgosłupowi elastyczność i działają jak amortyzatory. Jeśli miękka wewnętrzna część dysku zacznie wystawać spomiędzy kręgów, może uciskać na nerwy lub rdzeń kręgowy. Jest to tak zwany wypadający dysk. Dyskopatia najczęściej dotyczy kręgów lędźwiowych, od których jesteśmy w znacznym stopniu uzależnieni w życiu codziennym.

Rwa kulszowa: kiedy wypadający dysk uciska nerw kulszowy, ból może rozchodzić się wzdłuż całej długości nogi i nosi nazwę rwy kulszowej.

Przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym lub środkowej część pleców

Ból w środkowej części pleców może mieć różne przyczyny. W większości przypadków jest wynikiem upadku, nagłych ruchów lub zbyt długiego pozostawania w tej samej pozycji. Ból w środkowej części pleców zwykle pojawia się stopniowo. Jego przyczyny można sklasyfikować w następujący sposób:

  • Mechaniczne: przy zbyt długim pozostawaniu w tej samej pozycji.

  • Urazowe: po wypadku, upadku lub silnym uderzeniu.

  • Reumatologiczne: głównie po 60 roku życia.

  • Zwyrodnieniowe: problemy związane ze starzeniem się lub siedzącym trybem życia (z niewielką aktywnością fizyczną lub brakiem aktywności fizycznej).

  • Fizjologiczne: przyczyną bólu w środkowej części pleców może być ciąża, menstruacja i menopauza.

  • Ból wynikający z napięcia mięśni pleców może być również spowodowany stresem i niepokojem.

Bóle w środkowej części pleców mogą być także oznaką problemów z układem krążenia (z sercem lub naczyniami krwionośnymi), problemów z płucami lub innymi narządami, a także chorób takich jak skolioza. Dlatego ważne jest, aby w przypadku długotrwałego bólu pleców skonsultować się z lekarzem.

Leczenie bólu w środkowej części pleców: terapie i profilaktyka

Leczenie bólu pleców

Jeśli ból pleców jest niespecyficzny, leczenie będzie polegało na przyjmowaniu środków przeciwbólowych i wykonywaniu ćwiczeń w celu zwiększenia siły mięśni i elastyczności. W innych przypadkach ból pleców musi być leczony z uwzględnieniem jego przyczyny. Na przykład, jeśli ból jest powiązany z problemem występującym w układzie mięśniowo-szkieletowym, można rozważyć zastosowanie osteopatii, fizjoterapii lub masażu. W przypadku bólu wywołanego stresem niektóre proste ćwiczenia oddechowe lub relaksacyjne mogą pomóc złagodzić napięcie. Jeśli ból utrzymuje się i przechodzi w stan przewlekły, lekarz może przepisać środki przeciwbólowe lub w niektórych przypadkach zastrzyki. W rzadkich przypadkach może być konieczna operacja.

Istnieją również inne rozwiązania, które pomagają zmniejszyć ból pleców bez stosowania leków. Szereg aparatów do leczenia bólu firmy OMRON pomaga w łagodzeniu bólu mięśni i stawów przy użyciu technologii przezskórnej stymulacji nerwów (TENS). Stosując aparat OMRON HeatTens, można skorzystać z połączenia dwóch terapii — nagrzewania i TENS — dostępnych w jednym urządzeniu.

Zapobieganie bólom pleców: zdrowy styl życia i ćwiczenia

Jeśli ból pleców jest łagodny, niektóre proste zmiany w stylu życia i wykonywanie ćwiczeń mogą jemu zapobiegać i łagodzić go.

Ważne jest, aby unikać długotrwałego braku aktywności fizycznej i wykonywać przynajmniej minimum ćwiczeń. W przypadku problemów z plecami szczególnie zalecane jest na przykład pływanie, a także aktywności takie jak joga lub pilates, które pozwalają wzmocnić mięśnie i motywują do rozciągania się. Wzmocnienie mięśni pleców jest niezwykle ważne pod kątem ochrony pleców przed bólem. Należy skoncentrować się na ćwiczeniach wzmacniających górną część pleców, takich jak pompki, i poprawić elastyczność kręgosłupa, wykonując ćwiczenia polegające na zaokrąglaniu pleców do góry, a następnie ich zapadaniu się w dół (tzw. kocie grzbiety).

Podobnie ważne jest utrzymywanie na co dzień prawidłowej postawy ciała. Zawsze, gdy trzeba coś podnieść, należy zgiąć kolana przy wyprostowanych plecach. W pracy należy zadbać o zachowanie prawidłowej postawy i pamiętać, aby ruszać się w regularnych odstępach czasu.


Źródła:

Corinou, M. (2013). Ból pleców: skąd się bierze? (fr. Mal de dos : d’où viennent les douleurs au dos ?). Źródło: http://www.passeportsante.net/fr/Maux/Problemes/Fiche.aspx?doc=mal-de-dos

Balagué, F. i Genevay, S. (2013). Bolą mnie plecy / mam rwę kulszową. (fr. J’ai mal au dos / j’ai une sciatique). Źródło: http://www.planetesante.ch/Symptomes/J-ai-mal-au-dos-j-ai-une-sciatique

Balagué, F. i Genevay, S. (2011). Często występujący ból w dolnej części pleców (ostry, podostry, przewlekły) (fr. Lombalgies communes (aiguës, subaiguës, chroniques)). Źródło: http://www.planetesante.ch/Maladies/Lombalgies-communes-aigues-subaigues-chroniques

Catalan-Massé, S. (2018). Ból pleców: jak łagodzić go za pomocą leków do samodzielnego leczenia? (fr. Mal de dos : quelle automédication pour le soulager ?). Źródło: http://www.doctissimo.fr/html/sante/mag_2000/mag1006/dossier/sa_2570_chacun_traitement.htm

Wybierz maksymalnie 2 produkty.