Skip to main content

Bóle ciała

Ból stawów: rodzaje, przyczyny i leczenie

Ból stawów: rodzaje, przyczyny i leczenie Ciało ludzkie ma około 400 stawów. Wszystkie zapewniają ciału możliwość poruszania się i elastyczność, ale są również potencjalnym źródłem bólu. Ból stawów, który głównie (ale nie tylko) występuje z wiekiem, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych.

Dowiedz się więcej

Ciało ludzkie ma około 400 stawów. Wszystkie zapewniają ciału możliwość poruszania się i elastyczność, ale są również potencjalnym źródłem bólu. Ból stawów, który głównie (ale nie tylko) występuje z wiekiem, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych. Stawy, które łączą różne części ciała, są również złożonymi mechanizmami składającymi się z wielu elementów, w tym chrząstki, więzadeł, błon, płynów i tkanek. Ból stawów może zatem mieć wiele przyczyn.

Rodzaje bólu stawów

Ze względu na przyczynę ból stawów można podzielić na trzy kategorie:

Zapalenie stawów: ból spowodowany stanem zapalnym lub infekcją (częstym objawem jest zaczerwieniony i opuchnięty staw, a ból nasila się w nocy).

Zwyrodnienie stawów: ból o przyczynie mechanicznej, wynikający ze zużycia chrząstki stawowej (częstym objawem jest sztywność stawu po zbudzeniu i zmniejszanie się bólu w miarę poruszania stawem).

Ból stawów może być również spowodowany przez wypadek lub uraz, na przykład w wyniku uderzenia lub upadku.

Objawy bólu stawów

Ból stawów może objawiać się na kilka sposobów. Może rozpocząć się bez widocznej przyczyny lub podczas określonego ruchu, narastać stopniowo lub pojawić się nagle, zmniejszać się lub utrzymać na stałym poziomie oraz trwać przez krótki czas lub przez długi okres. Mogą mu również towarzyszyć różne objawy, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe:

  • sztywność stawów, często po okresie bezczynności lub rano

  • obrzęk

  • zaczerwienienie

  • uczucie ciepła w stawie

  • ograniczona elastyczność

  • utrata ruchomości.

Przyczyny bólu stawów

Ból stawów może mieć wiele przyczyn:

Uraz: gdy ból pojawia się po wypadku, upadku, uderzeniu w staw lub jego uciśnięciu. Przykładowo są to skręcenia, zwichnięcia lub naciągnięcia i nadwyrężenia stawów.

Zapalenie: gdy źródłem bólu jest stan zapalny części stawu. Kiedy stanem zapalnym objęty jest cały staw, mówimy o zapaleniu stawu, natomiast gdy stan zapalny dotyczy ścięgien, to mamy do czynienia z zapaleniem ścięgien.

Zwyrodnienie: gdy ból jest wynikiem wady wrodzonej lub zużyciem stawu związanym z wiekiem, np. w osteoartrozie. Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza), która zwykle zaczyna się po 50 roku życia i dotyczy szczególnie barków, łokci, nadgarstków, rąk, bioder, kolan i stóp, jest również jedną z najczęstszych przyczyn bólu stawów.

Infekcja: gdy ból jest związany z infekcją wirusową (tj. grypą lub gorączką chikungunya).

Złogi kryształów: gdy ból spowodowany jest osadzaniem się w stawach kryształów moczanu sodu, np. w dnie moczanowej.

We wszystkich przypadkach, jeśli bólowi towarzyszy obrzęk lub zaczerwienienie, następuje jego pogorszenie lub ból utrzymuje się przez dłuższy czas, szczególnie jeśli występuje również gorączka, należy skonsultować się z lekarzem w trybie pilnym.

Leczenie i łagodzenie bólu stawów

Jeśli ból stawów jest łagodny, wystarczy zwykle trochę odpoczynku i środków przeciwbólowych, aby go wyeliminować. W przypadku drobnych urazów zaleca się stosowanie zimnego kompresu (okład z lodu), a następnie odpoczynek, uniesienie i zastosowanie opatrunku uciskowego na chorej kończynie. Jeśli ból jest spowodowany zapaleniem lub chorobą zwyrodnieniową stawów, zaleca się terapię ciepłem (ponieważ ciepło poprawia krążenie krwi, łagodząc w ten sposób ból stawu), jak również odciążenie stawu. W przypadku bólu stawów spowodowanego poważniejszą chorobą lekarz, oprócz leczenia schorzenia podstawowego, przepisze środki przeciwbólowe.

W przypadku bolesnych stawów można również przepisać określone ćwiczenia wzmacniające mięśnie, aby uniknąć pogorszenia tego stanu. Ćwiczenia w wodzie są szczególnie dobre przy bolesności stawów, ponieważ w środowisku wodnym stawy nie muszą dźwigać całej masy ciała.

Istnieją również inne rozwiązania, które pomagają zmniejszyć ból mięśni bez stosowania leków. W takich sytuacjach do dyspozycji jest szereg aparatów do leczenia bólu firmy OMRON, które pomagają w łagodzeniu bólu mięśni i stawów dzięki zastosowaniu technologii przezskórnej stymulacji nerwów (TENS). Optymalne rezultaty pozwala osiągnąć aparat HeatTens, w którym połączono łagodzącą ból terapię ciepłem z technologią TENS.


Źródła:

PasseportSanté. Ból stawów: co oznacza (fr. Douleurs articulaires : ce qu’elles trahissent). Źródło: http://www.passeportsante.net/fr/Actualites/Dossiers/DossierComplexe.aspx?doc=douleurs-articulations-mal-aux-articulations-oui-mais-comment-

Wybierz maksymalnie 2 produkty.