Skip to main content

Leczenie nebulizacją

Rodzaje nebulizatorów: Nebulizatory pneumatyczne, siateczkowe i ultradźwiękowe

Rodzaje nebulizatorów: Nebulizatory pneumatyczne, siateczkowe i ultradźwiękowe Czy zalecono Ci stosowanie nebulizatora do łagodzenia objawów chorób układu oddechowego? Urządzenia do inhalacji, często nazywane nebulizatorami, są dostępne w wersjach zróżnicowanych pod względem rozwiązań technicznych. Z mechanicznego punktu widzenia urządzenia te powodują mieszanie kropelek substancji czynnej leku z powietrzem.

Dowiedz się więcej

Czy zalecono Ci stosowanie nebulizatora do łagodzenia objawów chorób układu oddechowego? Urządzenia do inhalacji, często nazywane nebulizatorami, są dostępne w wersjach zróżnicowanych pod względem rozwiązań technicznych.

Z mechanicznego punktu widzenia urządzenia te powodują mieszanie kropelek substancji czynnej leku z powietrzem. Mgiełka powstająca w nebulizatorze może być wdychana przez ustnik, maskę lub końcówkę do nosa. Główną zaletą tych urządzeń jest brak konieczności zachowania szczególnej koordynacji pomiędzy działaniem nebulizatora a techniką oddechową. Dlatego nebulizatory są szczególnie polecane dla dzieci i osób starszych.

Nebulizatory pneumatyczne, siateczkowe i ultradźwiękowe

Zgodnie z zasadą działania nebulizatory można podzielić na trzy rodzaje: pneumatyczne (z kompresorem), siateczkowe (z membraną) i ultradźwiękowe.

Nebulizator pneumatyczny działa z wykorzystaniem kompresora wytwarzającego sprężone powietrze. Powietrze przepływa przez roztwór leku i rozpyla go na maleńkie kropelki.

Nebulizatory ultradźwiękowe wykorzystują wibrator piezoelektryczny, który generuje drgania o wysokiej częstotliwości (2–3 mln/s). Drgania są przenoszone na zbiornik z wodą i lekiem (woda służy jako czynnik chłodzący). Silne drgania generują kolumnę płynnego leku i powstają małe cząsteczki.

Nebulizatory siateczkowe składają się z cienkiej membrany zawierającej mikroskopijne otwory. Wibrujący element tłoczy lek przez drobne otwory membrany. Powoduje to wytwarzanie kropelek aerozolu. Nebulizatory te są również bardzo ciche i lekkie, dzięki czemu nadają się do użytku w podróży i dla dzieci.

Jak prawidłowo wykonywać inhalację za pomocą nebulizatora

Przewodnik objaśniający szczegółowo zasady korzystania z nebulizatora:

  1. Umyj ręce.

  2. Upewnij się, że nebulizator został prawidłowo wyczyszczony od ostatniego użycia.

  3. Podłącz wężyk do urządzenia (nie dotyczy nebulizatora siateczkowego).

  4. Napełnij zbiornik na lek przepisanym przez lekarza preparatem.

  5. Podłącz wężyk i ustnik do zbiornika na lek.

  6. Włóż ustnik do ust. Zaciśnij usta wokół ustnika, aby całość substancji czynnej mogła dotrzeć do płuc.

  7. Włącz nebulizator.

  8. Oddychaj przez usta do momentu zainhalowania całego leku. Będzie to trwało od 10 do 15 minut. W razie potrzeby można użyć klipsa do nosa, co da pewność oddychania tylko przez usta.

  9. W przypadku małych dzieci zamiast ustnika można zastosować maskę. Koniecznie należy upewnić się, że maska jest dopasowana bardzo dokładnie. W przeciwnym razie może dojść do utraty dużej części leku i inhalacja nie będzie skuteczna.

  10. Wyłącz nebulizator.

  11. Wyczyścić zbiornik na lek oraz ustnik/maskę zgodnie z instrukcją czyszczenia i dezynfekcji zawartą w instrukcji obsługi dołączonej do produktu.


Źródła:

Almond, S. Jak prawidłowo wykonywać inhalacje u dzieci z astmą? (niem. Wie inhalieren Kinder mit Asthma richtig?). Na podstawie: https://www.kinder-asthma.com/wie-inhalieren-kinder-mit-asthma-richtig/

Richtig Inhalieren (2018). Rodzaje inhalatorów z objaśnieniem sposobu działania (niem. Arten von Inhalatoren mit Erklärung der Funktionsweise). Na podstawie: https://www.richtig-inhalieren.de/ratgeber-inhalieren/arten-von-inhalatoren-mit-erklaerung-funktionsweise

Wybierz maksymalnie 2 produkty.