Rodzaje nebulizatorów: Nebulizatory pneumatyczne, siateczkowe i ultradźwiękowe
Czy zalecono Ci stosowanie nebulizatora do łagodzenia objawów chorób układu oddechowego? Urządzenia do inhalacji, często nazywane nebulizatorami, są dostępne w wersjach zróżnicowanych pod względem rozwiązań technicznych.
Z mechanicznego punktu widzenia urządzenia te powodują mieszanie kropelek substancji czynnej leku z powietrzem. Mgiełka powstająca w nebulizatorze może być wdychana przez ustnik, maskę lub końcówkę do nosa. Główną zaletą tych urządzeń jest brak konieczności zachowania szczególnej koordynacji pomiędzy działaniem nebulizatora a techniką oddechową. Dlatego nebulizatory są szczególnie polecane dla dzieci i osób starszych.
Nebulizatory pneumatyczne, siateczkowe i ultradźwiękowe
Zgodnie z zasadą działania nebulizatory można podzielić na trzy rodzaje: pneumatyczne (z kompresorem), siateczkowe (z membraną) i ultradźwiękowe.
Nebulizator pneumatyczny działa z wykorzystaniem kompresora wytwarzającego sprężone powietrze. Powietrze przepływa przez roztwór leku i rozpyla go na maleńkie kropelki.
Nebulizatory ultradźwiękowe wykorzystują wibrator piezoelektryczny, który generuje drgania o wysokiej częstotliwości (2–3 mln/s). Drgania są przenoszone na zbiornik z wodą i lekiem (woda służy jako czynnik chłodzący). Silne drgania generują kolumnę płynnego leku i powstają małe cząsteczki.
Nebulizatory siateczkowe składają się z cienkiej membrany zawierającej mikroskopijne otwory. Wibrujący element tłoczy lek przez drobne otwory membrany. Powoduje to wytwarzanie kropelek aerozolu. Nebulizatory te są również bardzo ciche i lekkie, dzięki czemu nadają się do użytku w podróży i dla dzieci.
Jak prawidłowo wykonywać inhalację za pomocą nebulizatora
Przewodnik objaśniający szczegółowo zasady korzystania z nebulizatora:
- Umyj ręce.
- Upewnij się, że nebulizator został prawidłowo wyczyszczony od ostatniego użycia.
- Podłącz wężyk do urządzenia (nie dotyczy nebulizatora siateczkowego).
- Napełnij zbiornik na lek przepisanym przez lekarza preparatem.
- Podłącz wężyk i ustnik do zbiornika na lek.
- Włóż ustnik do ust. Zaciśnij usta wokół ustnika, aby całość substancji czynnej mogła dotrzeć do płuc.
- Włącz nebulizator.
- Oddychaj przez usta do momentu zainhalowania całego leku. Będzie to trwało od 10 do 15 minut. W razie potrzeby można użyć klipsa do nosa, co da pewność oddychania tylko przez usta.
- W przypadku małych dzieci zamiast ustnika można zastosować maskę. Koniecznie należy upewnić się, że maska jest dopasowana bardzo dokładnie. W przeciwnym razie może dojść do utraty dużej części leku i inhalacja nie będzie skuteczna.
- Wyłącz nebulizator.
- Wyczyścić zbiornik na lek oraz ustnik/maskę zgodnie z instrukcją czyszczenia i dezynfekcji zawartą w instrukcji obsługi dołączonej do produktu.
Źródła:
Almond, S. Jak prawidłowo wykonywać inhalacje u dzieci z astmą? (niem. Wie inhalieren Kinder mit Asthma richtig?). Na podstawie: https://www.kinder-asthma.com/wie-inhalieren-kinder-mit-asthma-richtig/
Richtig Inhalieren (2018). Rodzaje inhalatorów z objaśnieniem sposobu działania (niem. Arten von Inhalatoren mit Erklärung der Funktionsweise). Na podstawie: https://www.richtig-inhalieren.de/ratgeber-inhalieren/arten-von-inhalatoren-mit-erklaerung-funktionsweise